Brode Tekstil

Brode tekstil; deri, kumaş ya da kağıt gibi malzemelerin üzerine yapılan kabartma işlemidir. Eskiden elle yapılan bu işlem günümüzde makineler aracılığıyla yapılır. Makinelerde ön nakış ipliği ile arka mekik ipliğinin art arda düğümler yapmasıyla oluşan işleme brode tekstil olarak adlandırılmıştır.

 Firmamız da brode tekstil alanında müşterilerine hizmet vermektedir.

Brode Kumaş Nedir?

Brode kumaşın Mısır firavunlarına kadar uzanan bir geçmişi vardır. Ülkemizde de brode kumaş üretimi yapılır. Ayrıca Rusya, İran gibi ülkelere brode kumaş ihraç edilir. Bu kumaş karşınıza Fransız brode ya da işlemeli tül adlarıyla da çıkabilir. Brode pamuktan üretilen bir malzemedir. Bu nedenle brode kumaşın terletme özelliği bulunmaz. Yazın da rahat bir şekilde kullanılabilir. Jakarlı brode kumaşlar giyim sektöründe kullanılabilecek parçalardır. Brode kumaş üretimi yapılırken altın ya da gümüş tel, renkli iplikler, pamuk ipliği ya da ipek kullanılır.

 Brode Kumaş Özellikleri

  •  Bu kumaşlar genel olarak ev tekstilinde tercih edilir. Perdelerin alt kısmında, nevresimlerde, havlu ve masa örtülerinde karşımıza çıkabilir.
  •  Brode kumaş iç ve dış giyimde farklı renk ve desenlerde sık sık karşımıza çıkmaktadır.
  •  Brode belli, tek bir model değildir. Üretici kendi tercihine göre farklı modellere ve renklerde sahip brode kumaşlar üretebilir.
  •  Brode kumaşın terletmeyen bir yapısı vardır.
brode tekstil

Brode Tekstil Makinesi Nedir?

İlk brode tekstil fabrikası 1848 yılında kurularak seri üretime başlanmıştır. İlk brode tekstil makinesini ise Jashoa Heilmann üretmiş, mekik ve zincir brodesi yöntemlerini geliştirmiştir. Günümüze kadar da dakikada attıkları ilmek sayıları artırılmıştır.

brode tekstil makinesi

 Makinede bulunan mekik ipliği, mekik ve nakışın uygulanacağı kumaş, nakış ipliği, iğne en önemli işleme aparatlarıdır. Brode işlenirken makinenin kendi aparatları dışında başka aparata gerek yoktur. Makinenin üst kısmında acil stop düğmesi, açma butonu, baskı ayağı, delici iğne, iğne mili, iplik ayar yerleri, iplik takma yeri, iptal kolu, kanca, kapama butonu, kasnak, yaylar, lamba gibi aparatlar bulunur. Brode tekstil makinesinin bilgisayar bölümünde de desen ve diğer ayarlamalar yapılır.

 Brode makinelerinin kasnak bölümü dikey ya da yatay olan çeşitleri vardır.

ÜRETİM TEKLİFİ ALINTeklif
Ürünlerimizle ilgili fiyat teklifi almak için lütfen formu doldurun.